elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

2. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı Düzenlendi

30. Enerji Verimliliği Haftası kapsamında gerçekleşen 2.UEVF, 3000’i aşkın profesyonel ziyaretçiye kapılarını açarak, enerji verimliliği için gerekli çalışmaların değerlendirilmesine ev sahipliği yaptı.A- A+
21.01.2011 tarihli yazı 4672 kez okunmuştur.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na baglı EİE Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Sektörel Fuarcılık tarafından organize edilen 2.Ulusal Enerji Verimliligi Forum ve Fuarı'nın açılışında konuşan T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ; 'Enerji Verimliliği çabası bir kültürdür, zihni dönüşümü, kanuni altyapısı, ilgili mevzuatlarının geliştirilmesiyle bir süreçtir' diyerek, 'Hiç kimse bu sürecin dışında kalamaz. Çünkü enerjide verimliliğin sağlanması herkesin sorumlu oldugu bir konudur. Üzerinde yaşadığımız toprağın verimi, ülkemizin enerji kaynaklarının bilinçli kullanımı tüm insanları ilgilendiren bir konudur' şeklinde devam etti.

Gerekli düzenlemeler yapılmadan ve sistematik bir düzen içerisinde yürütülmeden, bu sürecin içerisine girilmesinin karmaşa yaratacağını ifade eden YILDIZ, son 3 yılda yapılan düzenlemeler ile bu karmaşanın yaşanmasını önlediklerini belirtti. Gerekli olan bu düzenlemelerin yetersiz olduğunu vurgulayan YILDIZ, 'Enerjide verimlilik bilinici de, tıpkı sanat gibi her bireyin zihnine yerleşmesi ve benimsenmesi gereken bir kültürdür' dedi. Her doğan insanın enerjide ek bir tüketim oluşturduğunu, dolayısıyla her doğan bireyi de hesaba katarak sistematik bir düzen kurulması gerektiğinin altını çizen Bakan YILDIZ, enerji kaynaklarının verimli şekilde kullanımıyla tüketime paylaştırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.Enerjide verimlilik bilincinin arttırılması için bu gibi organizasyonların arttırılması gerektiğine dikkat çeken YILDIZ, önemli görüş alışverişlerine ev sahipliği yapan 2.UEVF'nin tüm panellerinde yer alan konuların Bakanlık tarafından önemle takip edilerek, 2023 yılına dek uygulanması planlanan yol haritasının çıkış noktası olarak görüleceğini aktardı. Enerji Verimliliği konusunun kendi içinde finansmanını saglayan bir sektör olduğunu ve bu sebeple kimsenin kaybedeceği bir şey olmayacağını kaydeden Taner YILDIZ, 'Yapılan görüşmeler yahut yürütülen çalışmalardan birçoğuna farklı görüş sahiplerinden karşı çıkanlar olabilir ancak enerjide verimliligin arttırılması için hem fikir olmamız gerekir' dedi. YILDIZ, nükleer enerji konusunda bazı kesimlerden karşı çıkanları örnek göstererek herkesin en azından verimlilik için aynı fikirde olup bu bilincin oluşmasına katkı sağlamasını beklediklerini söyledi.

Özel sektörün sokak lambalarından, yalıtıma, sanayi uygulamalarından motorlarda verimliliğe kadar her projede verimlilik temasını ele alarak yeni çalışmalar yapması gerektiğini belirten YILDIZ, 'Çünkü bu projeler ile hem enerjimizi verimli kullanacağız hem verimli tüketerek aslında birlikte kazanmış olacağız' şeklinde konuştu.

EİE Genel Müdürü M. Kemal BÜYÜKMIHCI, EİE'nin enerji verimliliği hususunda yürüttüğü çalısmaların genel bir değerlendirmesini yaptı. EİE tarafından hazırlıkları tamamlanan iki öncelikli hedeflerinin olduğunu belirten BÜYÜKMIHCI,

'Bunlar Ölçme ve Değerlendirme Sistemi (ÖDES) Projemiz, ikincisi ise Enerji Verimliliği Strateji Belgesidir' diyerek, ÖDES Projesinin amacına ve planlanan çalışmalara dikkat çekti. 'Bakanlığımız tarafından ilk fırsatta Yüksek Planlama Kuruluna sunulmasını beklediğimiz Enerji Verimliliği Strateji Belgesi ile de sonuç odaklı ve somut hedefler ile desteklenmiş bir politika setinin belirlenmesini, bu hedeflere ulasmak için yapılacak eylemlerin tespitini ve süreç içinde kuruluşların yüklenecekleri sorumlulukların tanımlanmasını amaçlıyoruz. 'Taslak belge bugün öğleden sonraki ilk oturumda degerli panelistleri tarafından bir kez daha tartışılacaktır' diye konuşan BÜYÜKMIHCI, enerji verimliliği bilincinin arttırılması için yürütülen tüm çalısmalarda emeği geçenlere teşekkür etti..

TÜBİTAK Baskanı Prof. Dr. Nüket YETİŞ, 'Türk bilim adamlarının üstesinden gelemeyeceği bilimsel bir gelisme yoktur, ancak gelismelere açık, yenilikçi uygulamaların kabul edebilen bir zihniyetin oluşması gerekmektedir' dedi. 2.Ulusal Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı'nın bu noktada destekleyici bir konumda olduğunu söyleyen YETS, 5 yıl sonra verimlilik açısından çok daha gelişmiş bir noktada enerji tasarrufu saglamamız ve büyük basarılara imza atmıs olmamız için bu gibi etkinliklere önem verilmesi gerektigini ifade etti.Bakan YILDIZ, Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışmasının Ödül Töreninde dereceye giren firmaların üst düzey isimlerini tebrik ederek, plaketlerini verdi. Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projeleri (SEVAP) için yarışan firmalar arasından birincilik ödülünü Arçelik A.Ş. Kurutucu Makine İşletmesi alırken, ikincilik ödülünü Tüpraş Batman Rafineri Müdürlügü, üçüncülük ödülünü ise Tüpraş İzmir Rafineri Müdürlügü aldı.

Enerji Verimli Endüstriyel Tesis (EVET) yarışmasında birincilik Ödülü Arçelik A.Ş. Eskişehir Buzdolabı İşletmesi'nin, ikincilik ödülü Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.'nin, üçüncülük ödülü ise Mercedes-Benz Türk A.Ş.'nin oldu.

Enerji Verimli Ürün (EVÜ) yarısmasına giren firmalar arasında yapılan değerlendirme sonunda, birincilik ödülü Arçelik A.Ş. Bulaşık Makinası İşletmesi'nin, ikincilik ödülü Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Vitra Bozüyük Tesisleri'nin, üçüncülük ödülü ise BMC Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin oldu.

2.EUVF'nin ilk günü eş zamanlı olarak 3 salonda gerçeklesen oturumların konu ve konusmacıları enerji verimliligi konusunda yeni gündem baslıkları olusturdular. 'Enerji Verimliliği Strateji Belgesi' konulu panelin oturum baskanlıgını TBMM Sanayi, Enerji, Tabii Kaynaklar ve Bilgi Tek. Komisyonu Üyesi Ali BAYRAMOGLU yaparken, 'Enerji Verimliligi Aksiyon Planları' konulu panelin başkanlığını ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlıgı Müstesar Yrd. Selahattin ÇİMEN üstlendi. Çimen, uluslararası katılım gösteren yabancı konusmacılar ile planlamaları degerlendirdi.Etkinligin 2.günü düzenlenen 'Enerji Verimliligi Bilinci' paneline başkanlık eden İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydemir OKAY; Ulusal veya bölgesel yayın yapan televizyon ve radyo kanallarının, enerjinin verimli kullanılması ile ilgili egitim programları, yarısmalar, kısa süreli film ya da çizgi filmler yayınlayabileceğini, böylece halkın enerji tasarrufu konusunda bilgilenip bilinçlenebileceğini aktarırken, medya yöneticilerini bu konuda hassas olmaya davet etti.

EİE Tanıtım ve Bilinçlendirme Şube Müdürü Sebahattin ÖZ ise; EİE'nin yaptıgı 'Halk, enerji tasarrufu ile ilgili ne biliyor' konulu anket çalışmasının yöntem ve içeriği ile ilgili açıklamalarda bulundu. Oturumun konuşmacılardan Prof. Dr. Kerem Alkin ise dinleyicilere 'Dünya Nüfusunun Yapısı' konulu çalısmasını sundu. Prof. Dr. Alkin, küresel değisimin etkisiyle yaşanan ekonomik kutuplaşmaya dikkatleri çekerek enerji verimliliğinde bilinçli hareket edilmesi gerekliligine vurgu yaptı. Oturum, Moğollar grubu müzisyenlerinden Taner Öngür'ün konusmasıyla devam etti. Öngür, tanınmıs bir kişinin istediği takdirde topluma sosyal mesajlar verebileceğini, ana akım medyanın bu anlamda kullanılması gerektiğini söyleyerek ünlü isimlerin bu sorumlulugu üstlenmeleri gerektigini bildirdi.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.