elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

2. Elektrik Tesisat Ulusal Kongresi Başlıyor

Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından ilki 7-10 Mayıs 2009 tarihinde düzenlenen Elektrik Tesisat Ulusal Kongresi'nin ikincisi 24 Kasım 2011 tarihinde başlıyor. İzmir Uluslararası Fuar Alanı'nda “Elektrik Tesislerinde Yeni Teknolojiler ve Verimlilik” ana temasıyla düzenlenecek olan kongre 27 Kasım 2011 tarihine kadar çalışmalarını sürdürecek.A- A+
01.01.2012 tarihli yazı 2430 kez okunmuştur.


Kongre kapsamında, elektrik tesisat alanındaki mühendislik uygulamalarında yaşanan bilimsel ve teknolojik gelişmelerin sunulması ve tartışılması, yasal mevzuatın izlenmesi ve buna yönelik önerilerin geliştirilmesi, sektördeki tüm kişi, kurum ve kuruluşların bir araya getirilmesi ve işbirliğinin güçlendirilmesi hedefleniyor.Kongre; sunulacak bildiriler, yapılacak panel, çalıştay ve forumlarla zengin içeriğe sahip olmasının yanı sıra TUNAJANS tarafından eş zamanlı olarak düzenlenecek EBİTO 2011 III. Elektrik Tesisat Fuarı ile teknolojik gelişmelerin sergilenmesini ve katılımcıların bu ürünlerle buluşturulmasını da sağlayacak. Kongrede ele alınacak konular şöyle:• Enerji Üretim ve Dağıtım Sistemleri: Santrallar, Jeneratör Seçimi ve Uygulamaları, Kesintisiz Güç Kaynakları, Hibrit Sistemler ve Şebekeye Bağlantı Uygulamaları, Direkler, İletkenler ve Kablolar,  Hava Hattı İzolatörleri, Transformatörler, Yüksek Gerilim Anahtarlama Elemanları, Dağıtım Tabloları (Şebeke Planlaması, Akıllı Şebekeler)

• Bina İçi AG/YG Tesisleri: Asansörler, Hastane Elektrik Tesisatları, Doğalgaz Elektrik Tesisatları, Bus-bar Sistemleri. 

• Aydınlatma: İç Aydınlatma, Dış Aydınlatma, Kentsel Aydınlatma, Endüstriyel Aydınlatma, Dekoratif Aydınlatma, LED Uygulamaları, Acil Durum Aydınlatması, Aydınlatma Otomasyonu ve Enerji Verimliliği, Aydınlatmada Yeni Teknolojiler.

• Akıllı Binalar ve Bina Elektronik Sistemleri: Bina Otomasyonu, Endüstriyel Otomasyon Sistemleri, Yangın Algılama ve Uyarma Sistemleri, Gaz Algılama ve Uyarma Sistemleri, Telefon Tesisatı, Elektronik Güvenlik Sistemleri, Genel Yayın ve Anons Sistemleri, Veri İletişim Sistemleri, Uydu Anten TV Sistemleri vb.

• Elektrik Tesislerinde Güvenlik: Topraklama, Yıldırıma Karşı Koruma, Parafudrlar, Artık Akım Anahtarları, Aşırı Gerilim ve Aşırı Akım, Güvenlik Malzemeleri, Patlayıcı Ortamlarda Elektrik Tesisatları.

• Enerji Verimliliği ve Kalitesi: Harmonikler, Kompanzasyon, Gerilim Değişimleri, Binalarda ve Sanayi Tesislerinde Enerji Performansı, Enerji Verimliliği Uygulamaları.

• Yeşil Enerji

• Ölçme ve Ölçme Teknikleri, Ölçme Donanımları

• Standartlar, Normlar ve Yönetmelikler

• Denetim, Kabul, İşletme ve Bakım Prosedürleri

• Diğer Uygulamalar

 Aydınlatma SempozyumuKongre kapsamında EMO ve Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) ortaklığıyla 24-25 Kasım 2011 tarihlerinde VI. Ulusal Aydınlatma Sempozyumu düzenlenecek. Paralel oturumlar şeklinde gerçekleştirilecek olan sempozyum kapsamında 3 panel düzenlenecek. EMO İzmir Şubesi Güvenlik, Yangın Algılama ve Uyarma Komisyonu Üyesi Mehmet Yavuz Alkan‘ın yöneteceği "Bina Elektronik Sistemlerinde Denetim ve Standart Sorunları" konulu panel 24 Kasım Perşembe günü yapılacak. Panelde, bina otomasyon sistemleri, yangın güvenlik ve elektronik güvenlik sistemlerinin gelişmesine karşın bu sistemlerin denetlenmesi ve standartlarının oluşturulması konusunda yaşanan sorunlar ele alınacak. Panele; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TSE, İzmir Büyükşehir Belediyesi, EMO, Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı (TÜYAK) temsilcileri konuşmacı olarak katılacak.EMO Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Göltaş‘ın yöneteceği "Aydınlatmada LED Teknolojileri, Uygulamalar ve Sorunlar" ile EMO İzmir Şubesi SMM Komisyonu Üyesi Taner İriz‘in yöneteceği "Ülkemizde Elektrik İç Tesisat Alanına Yönelik Yönetmelikler, Sorunlar ve Çözüm Önerileri" paneli ise 25 Kasım Cuma günü gerçekleştirilecek. Bu panellerin ilkinde TEDAŞ, TSE, ATMK ve Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği temsilcilerinin katılacağı panelde LED teknolojilerinin geldiği nokta, doğru ve yanlış uygulamalar konusunda katılımcıların bilgilendirilmesi sağlanacak. Elektrik iç tesisat alanı ile ilgili panele ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, EMO, TSE, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul Teknik Üniversitesi‘nden temsilciler katılacak.SMM Forumu Cumartesi GünüElektrik Tesisat Kongresi kapsamında SMM Forumu da 26 Kasım Cumartesi günü 3 oturum halinde gerçekleştirilecek. "Mesleki Denetim Uygulama Farklılıkları ve Çözüm Önerileri" başlıklı ilk oturumun başkanlığını EMO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serdar Paker yapacak. EMO Eskişehir Şube Başkanı Levent Egüz‘ün yöneteceği ikinci oturum ise "İşletme Sorumluluğu Hizmetlerinin Değerlendirilmesi" başlığını taşıyor. Forum kapsamında son oturum EMO Denizli Şube Başkanı Abdullah Şavklı tarafından yönetilecek olan "Kamu Kurumları ve Özelleştirilen Dağıtım Şirketleri ile Yaşanan Sorunlar" konusuna ayrıldı. SMM Forumu sürerken diğer salonda paralel oturumlar da gerçekleştirilmeye devam edecek. Kongre 27 Kasım Pazar günü de toplam 13 oturumla çalışmalarını tamamlayacak. Fotoğraf Sergisi‘nden "Elektrik Müzesi‘neII. Elektrik Tesisat Ulusal Kongresi süresince "Kent ve Elektrik" temalı fotoğraf sergisi de görülebilir. Bu sergi; geçmişte kullanılan elektrik malzemelerinin yer alacağı "Elektrik Müzesi" oluşumunun ilk adımı olarak planlanıyor.Kongre programına ulaşmak için tıklayınız ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.