elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

10 şirketin lisansını iptal

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 707 istasyonlu ve istasyonsuz bayisi olan 10 dağıtım şirketinin lisansını, sona erdirdi.A- A+
20.02.2010 tarihli yazı 2390 kez okunmuştur.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 707 istasyonlu ve istasyonsuz bayisi olan 10 dağıtım şirketinin lisansını, yıllık 60 bin ton satış yapmamaları nedeniyle, 18 Mayıs 2010 tarihinden geçerli olmak üzere sona erdirdi.

Edinilen bilgiye göre, dün gerçekleştirilen Kurul toplantısında, akaryakıt sektöründe bazı dağıtım şirketlerinin lisanslarının iptali konusunda karar alındı.

Buna göre 10 dağıtım şirketinin 2007 yılı ve devamında 2008 yılına ilişkin olarak yıllık 60 bin ton motorin ve benzin satış yükümlülüğünü yerine getirmediği tespit edildi.

Bu kapsamda 10 şirketin dağıtıcı lisanslarının ''Petrol Piyasası Kanunu ile Lisans Yönetmeliğinin ilgili hükmü uyarınca, faaliyetlerini sona erdirmeden en az 3 ay önce bayilerini durumdan haberdar etmesi ve lisanslı bayilerinin Kurul karar tarihinden itibaren yeni bir dağıtıcı ile yapılan bayilik sözleşmelerini 3 ay içerisinde Kuruma ibraz ederek lisans tadil talebinde bulunmasının sağlanmasının ardından, 18 Mayıs 2010 tarihi itibariyle sona erdirilmesine'' karar verildi.

Lisansı sonlandırılan şirketler ve ticari markaları şöyle:

''Goldser A.Ş. (One Oil Goldser), Birleşik Petrol A.Ş. (United), Damla Petrol A.Ş (Damla Petrol/DP), Denge Akaryakıt A.Ş. (Denge), Türkoil A.Ş. (Türkoil), GS Petrol A.Ş. (Full), MMG (Ready), Güvengaz A.Ş. (Güven Petrol), İnter-Oil A.Ş. (Jetpet), Gören Petrol Ltd. Şti. (Aegean)''

-BAYİLERE 3 AY DAHA İKMAL YAPABİLECEKLER

Kurul kararı çerçevesinde lisansı sona erdirilen dağıtım şirketlerine bağlı olan bayilerin herhangi bir mağduriyetle karşılaşmaması için 3 ay daha aynı dağıtım şirketinden ikmal yapabilecek.

Bu süre zarfında bayiler yeni bir dağıtım şirketi ile anlaşma imzalayarak lisanslarını tadil edebilecekler. Ayrıca lisansı sonlandırılan dağıtım şirketlerinin tabelaları kaldırılarak yeni sözleşme imzalanacak dağıtım şirketlerinin ürünleri satılmaya başlayacak.

Bu arada şu anda Türkiye'de 12 bin 669 istasyonlu, 2 bin 370 de istasyonsuz akaryakıt bayi bulunuyor.Kaynak: Ekotrent


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.