elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

10 numara yağ sanayide avantajlı

Yeni uygulamaya göre, sanayi ürünlerinde kullanılan 10 numara yağ için sanayici teminat göstererek daha düşük ÖTV ödeyecek.A- A+
14.07.2008 tarihli yazı 7443 kez okunmuştur.


Fiyat farkı nedeniyle motorine alternatif olarak kullanılan 10 numara yağın, önce ÖTV'sini artıran Maliye, şimdi de kullanımına sınır getiriyor. Bugüne kadar motorine göre daha ucuz olduğu için büyük bir ticareti oluşan 10 numara yağda Maliye artık kontrolü eline alıyor ve teminat getiriyor.Buna göre, yağ ticareti yapanlar 10 numara yağ için 95 kuruş ÖTV öderken, 10 numarayı kauçuk ya da lastik imalatı yapmak için alanlar ise 75 kuruş ÖTV ödeyecek. Ayrıca 10 numara, sınai üretim malzemesi için hammadde olarak satılıyorsa, teslim alanın bir teminat göstermesi ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından verilen madeni yağ lisansına da sahip olması gerekecek. 10 numara yağı yakıt olarak kullananlar ise daha pahalı fiyattan almaya devam edecek.Geçtiğimiz günlerde Maliye, yaptığı yeni düzenlemeyle 10 numara yağda litre başına alınan ÖTV'yi 35 Yeni Kuruş'tan 93.45 Yeni Kuruş'a çıkarmıştı.

Maliye ve EPDK'nın 10 numara yağın kullanımına sınır getiren diğer bir uygulaması da ulusal marker ile ilgili. Buna göre, markerı bulunmayan veya standartlara uygun olmayan yakıtı satan lisanslı veya lisansız şirketler ÖTV ödeyecek. Öte yandan, EPDK da 10 numara yağın nerede kullanıldığı, kimlere satıldığına yönelik detaylı bir çalışma yapıyor. Çalışmada bayilerin 10 numara yağı nerede kullandığı ve kimlere satıldığı detaylı bir şekilde araştırılıyor.


Cazip olmaktan çıkıyor

Petrol Sanayi Derneği Genel Sekreteri Erol Metin, Maliye'nin yeni uygulamasının akaryakıt ve motorin pazarına madeni yağlar üzerinden kenardan kıyıdan girişleri mali anlamda engelleyeceğini belirterek, bunun da 10 numara yakıtla ilgili sorunların önemli bir bölümünü çözeceğini söyledi. Gelir İdaresi'nin, ÖTV zamlarıyla ilgili olarak sadece bir ÖTV düzenlemesi değil, beraberinde bazı uygulamaları da hayata geçireceğini bildiklerini kaydeden Metin, "Yakıt olarak kullanmak isteyenler, 10 numaranın vergisini ödemek kaydıyla alabilir ama referans fiyat o kadar yüksek ki, kalkıp onu yakıt olarak kullanması mantıklı değil. Ekonomik olarak da cazip değil" dedi. 10 numaranın kullanımının sadece fiyatla da kısıtlanmadığına işaret eden Metin, "ÖTV Tebliği'nde ulusal markerla ilgili bir madde var. Marker'ı bulunmayan veya standartlara uygun olmayan yakıtı sattığınız taktirde, ister EPDK lisansına tabi olun iser olmayın Maliye, 'aradaki ÖTV farkını alırım' diyor. Bu da caydırıcı diğer bir uygulama olacak" diye konuştu. Metin, Maliye ve EPDK'nın 10 numara yağa tedbir alana kadar 5-6 ay geçtiğini belirterek, otomobil yakıtı olarak vergilendirilmemiş enerji ürünü sınıflamasına giren ürünlerin kullanımına yönelik hukuksal bir boşluk olduğunu söyledi.


EPDK rapor hazırlıyor

Vergi uzmanı Nedim Türkmen de, Maliye'nin yeni uygulamasının 10 numara yağ alımını zorlaştıracağını belirterek, yağın kullanımına sınırlama getirildiğini ifade etti. Yağın müthiş bir kazanç kapısı olduğunu kaydeden Türkmen, "Maliye de bu müthiş kazanç kapısını farketti ve teminat olayını getirdi. Bu da amaç dışı kullanımı önlenmeyi hedefliyor" diye konuştu. 10 numaranın 1.5-2 yıldır çok kullanıldığını ve çok büyük gelirler elde edildiğini belirten Türkmen, şöyle konuştu: "EPDK yeni bir rapor hazırlıyor. Bu raporda da akaryakıt şirketlerine 10 numara yağı kimlere satılacağı, prosedürlerinin ne olacağı, ne kadar satışın olduğu gibi bir çok bilgi yer alacak. Burada asıl EPDK etkili olacak. Çünkü dağıtım şirketlerinin lisanslarını iptal etmek gibi bir durum mümkün olabilir."
Kaynak: Referans
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.