elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Sanyo'dan pil teknolojilerine yatırım

Japon elektronik üreticisi Sanyo'nun önümüzdeki üç yıllık dönemde şarj edilebilir pil teknolojileri için 200 milyar yen (2.13 milyar dolar) yatırım yapacağı açıklandı.A- A+
08.05.2010 tarihli yazı 3423 kez okunmuştur.

Hibrid ve elektrikli araçlar üzerine yapılan çalışmalar ve elde edilen gelişmeler sonucu pil teknolojileri gündeme geldi. Bu anlamda önemli bir pazar payı içereceğine inanılan enerjinin depolanması ve pil teknolojileri alanında Sanyo yüzde 40'lık pay hedefliyor.Japon elektronik üreticisi Sanyo'nun önümüzdeki üç yıllık dönemde şarj edilebilir pil teknolojileri için 200 milyar yen (2.13 milyar dolar) yatırım yapacağı açıklandı.

Japon haber ajansı Nikkei'nin haberine göre 11 Mayıs tarihinde resmen açıklanacak olan şirketin üç yıllık iş planına göre şirketin bu dönemde toplam 290 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirecek.Şirket hibrid ve elektrikli araçlar ile güneş panellerinde kullanılmak üzere toplam yatırımının yüzde 70'ini şarj edilebilir pillere yapmakla 2015 yılında elektrikli araçlar pazarında dünyadaki pazar payını yüzde 40'a güneş panellerinde ise yüzde 10'a çıkarmayı hedefliyor.

Güneş paneli üretiminde şu an dünya pazarında 11. sırada olan Sanyo 2015'te üretim kapasitesini 1.5 gigavata çıkararak üçüncü sıraya yükselmeyi amaçlıyor.

Kökeni 1947 yılına dayanan Sanyo 2004 yılında Osaka'da gerçekleşen depremde fabrikalarının ciddi hasar görmesi nedeni ile 2005 yılında 205 milyar yen net kayıp açıklamıştı. Şirket aynı yıl iş modelinde değişikliğe giderek çevreci elektronik çözümlere odaklanarak şarj edilebilir piller, fotovoltaik paneller ve Honda ile beraber hibrid araçlar için pil geliştirmeyi ana iş koluna sokmuştu.Şirket Honda ile yaptığı iş birliği sonucunda hibrid araçlarda kullanılan Nikel Hidrojen pilleri üretimine başlamıştı.