elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

PETKİM'de yatırımlara devam

Socar-Turcas-Injaz Ortak Girişim Grubu'nun (OGG) oluşturduğu yeni Yönetim Kurulu Başkanı Rövnag Abdullayev, ''PETKİM'in kapasitesini iki katına çıkaracağız'' dedi.A- A+
14.07.2008 tarihli yazı 2697 kez okunmuştur.


Petrokimya AŞ'nin (PETKİM) yüzde 51'lik kamu hissesinin blok satışına ilişkin özelleştirme ihalesini kazanan Socar-Turcas-Injaz Ortak Girişim Grubu'nun (OGG) oluşturduğu yeni Yönetim Kurulu Başkanı Rövnag Abdullayev, ''PETKİM'in kapasitesini iki katına çıkaracağız'' dedi.PETKİM'in yeni Yönetim Kurulu, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın'ı ziyaret etti.

Ziyarete, Socar'ın ve Petkim'in Yönetim Kurulu Başkanı Rövnag Abdullayev, Turcas Petrol AŞ Başkanı ve PETKİM Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erdal Aksoy, Socar Genel Müdürü Vagif Aliyev, Turcas Başkan Vekili Yılmaz Tecmen, Turcas Yönetim Kurulu üyesi Baha Aksoy, PETKİM Genel Müdürü Kenan Yavuz da katıldı.
Abdullayev, kendilerini Türkiye'de yabancı yatırımcı olarak görmediklerini ve PETKİM'de yatırımlara devam edeceklerini söyledi.Abdullayev, ''Azerbaycan ve Türkiye iki devlet tek millettir. Biz yabancı değiliz. PETKİM, teknoloji, imkan ve hammadde üreticisi olarak çok yüksek düzeyde bir işletme yönetimine sahiptir. Ayrıca, Turcas gibi önemli bir kuruluş da ortağımızdır. Bu birliktelikten yararlanarak Petkim'in kapasitesini iki katına çıkaracağız'' diye konuştu.5 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Turcas Petrol AŞ Başkanı ve PETKİM Başkan Vekili Erdal Aksoy da iş adamları, yatırımcıların için siyasi istikrarın çok önemli olduğunu ifade ederek, ''Son siyasi gelişmeler Türkiye'nin çok kolay halledebileceği meselelerdir. Ülkemize güveniyoruz. Zorlu bir mücadeleden sonra Egeliler için önem arz eden, Türkiye'nin de en önemli tesisi olan PETKİM emin ellerdedir. PETKİM'de yeni petro kimya ürünlerinin üretimi için minimum 2 milyar dolar, rafineriler için de minimum 3 milyar dolarlık yatırım yapacağız'' dedi.


PETKİM sahası içerisinde de kimya parkı projesini hayata geçireceklerini belirten Aksoy, bütün projelerinde Egeli sanayicilerin de görüşlerini alacaklarını dile getirdi.


Aksoy, ''Siyasi gelişmeler projelerimiz ve yatırımlarımız konusunda bizde tedirginlik yaratmıyor. Türkiye'nin yaşadığı sorunları kısa sürede çözeceğine inanıyoruz. PETKİM'de çalışan sayısını da yatırımlarla birlikte en az iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. PETKİM'i dünyanın sayılı tesisleri arasında görmeyi amaçlıyoruz'' diye konuştu.


Bugün yapacakları yönetim kurulu toplantısında, PETKİM'in acil, orta ve uzun vadeli yatırım planlarını kararlaştıracaklarını ifade eden Aksoy, şunları kaydetti:


''PETKİM mükemmel bir tesis. Türkiye bu tesise çok önem vermiş. Çalışanlar da tesisi benimsemişler, kendi müesseseleri olarak görmüşler. 20 yıllık özelleştirme sürecinde PETKİM ayakta kaldıysa bu çalışanlar sayesinde oldu. Çalışan çıkarılmayacak, tam tersine yapılacak yatırımlarla çalışan sayısı iki katına çıkarılacak.''
YATIRIMLARI BEKLİYORUZ

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın ise, PETKİM'in Ege Bölgesi'nde ilk dörde giren önemli bir sanayi kuruluşu olduğuna dikkati çekerek, en az bin EBSO üyesinin PETKİM ile iş yaptığını söyledi.


PETKİM'in gelecekte yapılacak petro kimya tesisleri ve limanıyla öneminin daha da artacağını kaydeden Taşkın, ilerde yapılacak yatırımları sanayicinin dört gözle beklediğini söyledi.


Taşkın, ''PETKİM'in özel sektör dinamizmi ve verimliliği ile bölgemize çok faydalı olacağını düşünüyorum. Aynı zamanda katı atık yakma tesisiyle sanayicilere de büyük hizmet veriyor. Bundan sonra da yapılacak yatırımlarla da sanayicinin istediği nitelikteki ürünleri sağlayacaktır. Biz kısa sürede bu yatırımların hayata geçirilmesini istiyoruz.''
ÖZELLEŞTİRME SÜRECİ

PETKİM'in yüzde 51'lik kamu hissesinin blok satışına ilişkin özelleştirme ihalesine en yüksek teklifi 2 milyar 50 milyon dolar ile TransCentral Asia Petrochemical Ortak Girişim Grubu vermişti.


Ancak, bu grup ile ilgili bazı iddiaların kamuoyuna yansımasının ardından TransCentral-Asia Grubu devre dışı bırakılmış, ardından 2 milyar 40 milyon dolar ile en yüksek ikinci teklif ile Socar-Turcas-Injaz Ortak Girişim Grubu'na verilmişti.

AAANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.