elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Aydınlatmada Tasarruf

Evde aylık faturalarının yüzde 10 ila 20'si aydınlatma amaçlı kullanıma ait olduğu için, bu alanda sağlayacağınız tasarrufun aile bütçesine ve enerji tüketiminin azaltılmasına önemli ölçüde katkısı olur.A- A+
13.05.2010 tarihli yazı 5096 kez okunmuştur.

Evlerde aylık elektrik faturalarının yaklaşık yüzde 10 ila 20'si aydınlatma amaçlı kullanıma aittir. Verimli aydınlatma hem faturalarda hem de gözlerde rahatlama sağlayacağından daha düşük faturalar ve daha kaliteli aydınlatma ile memnun edici sonuçlar elde edilecektir.

Aydınlatmada enerji tasarrufunun basit tedbirlerle sağlanması bizim için önemli bir avantajdır. Burada önemli olan konuya gereken ilginin gösterilmesidir. Aydınlatmada enerji tasarrufu, aydınlatmanın kalitesini düşürmeden iyi bir aydınlatmanın gereklerini yerine getirerek yapılmalıdır. İyi bir aydınlatma daha verimli aydınlatma elemanlarıyla sağlandığı için, sonuçta aynı aydınlatma seviyelerini daha az enerji tüketimi ile sağlamış oluruz.

Düşük verimli ışık kaynakları yerine yüksek verimli ışık kaynakları kullanılarak uygun aydınlatma ve enerji tasarrufu sağlanabilir.

Akkor Lamba ve Kompakt Fluorasan Lambanın Karşılaştırılması

Üç yıl süresince (4,380 saat), günde 4 saat ve aynı miktarda aydınlatma sağlayan iki lamba tipi için basit bir karşılaştırma yapalım. Bu sürede 6 adet akkor flamanlı lamba kullanırken, kompakt fluorasan lambanın 3.8 yıl daha kullanım ömrü devam edecektir.

Fluoresan Lambalarda Manyetik ve Elektronik Balastların Çalışma Prensibi

Balastlar, fluoresan tüpleri ve kompakt fluoresan lambalara ilk çalışma komutunu verir ve çalıştırırlar. Fluoresan lambalar civa ve argon gazı ile doludurlar. Balastdan güç alan lambanın ucundaki elektrodlar gazı ionize etmek için elektrik deşarjı meydana getirirler. Civa atomları normal enerji seviyesine geri dönerken ultraviyole fotonlar yayarlar. Lambanın fosfor kaplaması fotonları, fluoresanları absorbe eder ve görünür ışık üretir.

Manyetik Balastlar: Manyetik veya elektromanyetik olarak adlandırılan balastlarda bir demir cevheri etrafında alüminyum veya bakır tel vardır. Bakır tel balastlar, alüminyum olanlara göre % 10 daha verimlidir. Manyetik balastlar, A.C. standart frekansta, 50 Hertz de çalışırlar. Elektrik tüketicilerinin extra düşük kayıplı balastları kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Elektronik Balastlar : Elektronik balastlar, lambanın titreme ve gürültüsünü azaltan manyetik balastlara göre daha yüksek frekansta çalışırlar. Elektronik balastlar, manyetik balastlardan % 25 daha az elektrik kullanırlar. Bir çok elektronik balastın lambayı kısma olanağı sağlaması ile daha fazla enerji tasarrufu mümkündür. Daha verimli aydınlatma sistemleri daha az ısı üretirler. Elektronik balastların IEC 928 ve 929 uluslararası standartlar ile uyumlu ve yüksek güç faktörüne sahip olduğundan emin olunmalıdır.

Elektronik ve manyetik balastlar daha yüksek hat kayıplarına yol açan şekil bozulması veya faz atlaması nedeniyle düşük güç faktörüne sahip olabilir. Faz güç-faktörünü düzeltmek için balastlara kapasitörler monte edilebilir veya üretim sırasında balastla birleşik olarak üretilebilir.

Aşağıdaki Tabloda konutlarda kullanılan lamba tiplerinin özellikleri verilmiştir.

Verimlilik; lümen/watt olarak ifade edilmektedir (Giren enerji birimi başına çıkan ışık akısı birimi).Evimizi aydınlatırken , bütçemizi karartmamak için yapmamız gerekenler;

•Gün ışığından mümkün olduğunca yararlanacak şekilde odalarımızı düzenlemeliyiz.


•Odadan 30 saniyeliğine bile çıksak ışıkları kapatmalıyız. Işıkları açıp kapatmanın ne faturaya ne de ampullere zararı yoktur.


•Ampulleri ve avizeleri düzenli olarak hafif nemli bir bezle temizlerseki, üzerinde toz olmayacağından daha çok ışık elde edebiliriz.


•Evimize badana yaptırırken mümkün olduğunca açık renkleri tercih etmeliyiz. Çünkü açık renk duvarlar evimizi daha aydınlık gösterir.


•Evimizin daha çok ışığa ihtiyaç duyduğumuz bölümlerinde birden fazla küçük aydınlatıcı kullanmaktansa, tek bir tane büyük aydınlatma öğesi kullanmak enerjiyi daha verimli kullanmamızı sağlayacaktır.


•50-90 watt'lık bir halojen lambayı, iki kat fazla watt'lı standart bir reflektör lamba yerine takarsak yine aynı aydınlatmayı elde etmiş oluruz.


•Akkor lamba yerine kompakt fluoresan lamba kullanılması durumunda aydınlatma maliyeti yüzde 75'e kadar azalır.


•Abajur alırken açık renk yada şeffaf gölgelikleri tercih edersek evimizde daha çok ışık elde ederiz.Türkiye'de bulunan 16 milyon 235 bin 830 konutta 100 watt'lık akkor telli lambalar yerine, ışıksal eşdeğeri olan 20 watt'lık kompakt fluoresanların günde 4 saat kullanılması halinde yılda 1 milyon 896 bin MWh tasarruf gerçekleşebilir.

Ekotrent


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.