elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Microsoft yeni ürünlerle 2010'a iddialı girecek

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, "Bugün olduğu gibi gelecekte de Microsoft sektördeki öncülüğünü ve tartışılmaz liderliğini kesinkes sürdürecektir." dedi.A- A+
03.08.2009 tarihli yazı 1747 kez okunmuştur.

2009 bizim için yatırım ve hazırlık, 2010 ise bir dizi yeni ürünün lansman dönemi olacak. Türkiye Microsoft'un sürprizlerine hazır olsun" dedi.Microsoft dünya sonuçlarını değerlendiren Çağlayan Arkan, 2009 cirosunun 58 milyar 44 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirterek "Küresel krizle ciddi bir şekilde daralan pazarda, gelir payımızı artırma başarısını gösterdik ve kurulduğumuz günden beri sergilediğimiz yüksek performansımızı koruduk. Özellikle son çeyrekte bir önceki yıla göre gelirlerimizde yaşanan yüzde 17 gibi ciddi bir gerilemeye karşın, son derece iyi sayılabilecek performansımız sayesinde 2009 mali yılında gelirlerimizdeki gerileme sadece yüzde 3'le sınırlı kaldı" dedi.Arkan, 2009 mali yılı son çeyreğinde yaşanan ciddi gelir kaybının büyük ölçüde PC ve server satışlarındaki dünya çapındaki dramatik gerilemelere bağlı olarak ortaya çıktığına dikkat çekerek "Ülkemizde de benzer bir eğilim söz konusuydu. Ancak Microsoft Türkiye'nin gelirlerindeki azalmanın ülkemizde PC ve server pazarında görülen daralmanın çok çok altında gerçekleştiğini de söyleyebilirim" değerlendirmesini yaptı. Arkan'ın verdiği bilgiye göre Türkiye'de Microsoft 2009 yılında kurumsal pazarda yüzde 10 ve orta boy işletmelerde yüzde 8 büyürken, küçük işletmeler bazında ise büyümesi geçen yılla aynı düzeyde kaldı. PC pazarındaki yüksek oranlı küçülmeden etkilenen Microsoft'un bu alandaki küçülme oranı ise yüzde 25 oldu.

Krizde büyük tasarruf yaptık


Microsoft'un 2009 mali yılında elde ettiği küresel sonuçlara bakıldığında, özellikle iki noktayı dikkat çekici bulduğunu ifade eden Çağlayan Arkan şöyle devam etti:"Birincisi, genel ve idari giderlerimizde geçen mali yılda bir önceki yıla göre yüzde 35'e varan bir tasarruf yaptık. Bunun Microsoft ölçeğindeki bir şirket için çok büyük bir başarı olduğunun altını çizmeliyim. Aynı şekilde pazarlama harcamalarımızda da önemli bir tasarruf söz konusudur. Microsoft sadece 2009'un son çeyreğinde bile, önemli bir gelir kaybı yaşanacağını saptayarak tüm dünyadaki operasyonal harcamalarında bir yıl önceye göre 750 milyon dolarlık bir tasarrufta bulundu. Bu da şirketimizin kriz ortamına hızlı tepkisini göstermesi açısından önemlidir."


Arkan, küresel krizin Microsoft'a yansımalarını ise şu sözlerle ifade etti."Biz, çok zor bir yılı olağanüstü başarıyla tamamlamış olduk. Panik psikolojisine hiçbir zaman girmedik. Moralleri her zaman yüksek tuttuk. İşimize çok daha erken geldik, çok daha geç çıktık. Müşterilerimiz, iş ortaklarımız için çok daha fazla kafa yorduk. Bu dönemlerde iletişim kanallarının açık olması ve hep görünürde ve erişilebilir olmak çok önemli. Biz de bunu yaptık. Bu şekilde krizden hem çok şey öğrenerek hem de büyük itibar kazanarak çıktık."


¬

BING'İN REKABET GÜCÜ ARTACAK


2010'da çok önemli yenilikler getirecekleri bilgisini veren Çağlayan Arkan, Windows Server 2008 R2, Office 2010, Bing ve özellikle de Windows 7 lansmanları ile önümüzdeki ayların Microsoft ve bilişim sektörü için heyecan verici geçeceğini söyledi. Arkan, bu konuda şunları söyledi: "Mesela şu anda Beta versiyonu kullanımda olan arama motorumuz Bing, Yahoo ile yaptığımız güç birliği ile büyük bir rekabet gücüne kavuşacak. Aramada daha fazla yenilik, reklamcılar için daha iyi değer, tüketiciye iyi bir alternatif yaratacağız. Bir diğer örnek; Xbox'ın yeni projesi Natal, insan vücudunun tüm hareketlerini algılayan ve joystick'e ihtiyaç duyulmayan teknolojisi ile oyun konsolu piyasasında bir devrim yaratacak."Kaynak: ANKA