YTU IEEE ÖĞRENCİ KULÜBÜ

YTÜ IEEE Öğrenci Kulübü, Yıldız Teknik Üniversitesi’nin; Elektrik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerinin çabaları ile 8 Mayıs 2001 tarihinde kar amacı gütmeyen, dünyanın en büyük mesleki ve teknik organizasyonu olan IEEE (Institude for Engineers and Everybody Else)‘nin 1150 öğrenci kolu arasında resmi olarak faaliyete geçmiştir.

Kurulduğu hafta içinde, üye sayısını küçük bir öğrenci grubundan 100’lü rakamlara çıkararak Yıldız Teknik Üniversitesi’nin en çabuk büyüyen kulüplerinden biri olan YTÜ IEEE, tüm Dünya’daki üniversitelerde bir hafta içinde en çok yeni üye alan IEEE Öğrenci Kulübü olarak (107 üye ile) önemli bir rekora imza atmıştır.

2001 yılından bu yana teknik ve sosyal alanda eğitim ve proje bazlı birçok aktivite gerçekleştiren topluluğumuz, kulüp üyelerinin yetkinlikleri çerçevesinde özverili çalışmalarıyla birçok başarıya imza atarak IEEE Türkiye yapılanmasındaki en gözde kulüplerden biri olmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

Her yıl daha dinamik ekipleriyle yoluna devam eden YTÜ IEEE Öğrenci Kulübü’nün yapılanması Yönetim Kurulu, İdari Kurul ve Denetleme Kurulu’ndan oluşmaktadır. Yapılan bütün aktivite, etkinlik ve organizasyonlar bu ekibin takım çalışmasının birer ürünüdür.Etkinliklerimiz

  • BioForm
  • RLC Günleri
  • İLTEK Günleri
  • Yıldızlı Projeler Yarışması


Komitelerimiz

  • Circuits and System Society
  • Computer Society
  • Engineering in Medicine and Biology Society
  • Women in Engineering Society
  • Teknik Gezi ve Eğitim Komitesi


Yayınlarımız

  • Yıldız Tornavida


YILDIZLI PROJELER YARIŞMAS

2009’dan bu yana Yıldızlı Projeler Yarışması, öğrencilerin projelerinin hayata geçmesi konusunda onlara destek olarak bu projelerin ürüne dönüşmesinde rol oynayan, üniversite-sanayi işbirliğini somutlaştıran, genç ve pratik beyinlerin rekabet ettiği bir yarışmadır. Yıldızlı Projeler Yarışmasında kategori sistemi uygulanmaktadır ve yarışmaya başvurmuş projeler kendi alanlarındaki projelerle yarışacağı için her kategoride birden fazla proje destek imkanı bulmaktadır. Bilişimden makinaya; enerjiden sağlığa; elektrikten kimyaya her alandan projeler alanlarında uzman isimler tarafından objektif bir şekilde değerlendiriliyor.7 yıldır Yıldızlı Projelerde, insanlığa hizmet edecek ve ihtiyaçlara çözümler getiren en güzel projeler seçilerek, hayat bulması için destek sağlanıyor.

AMAÇ

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü (YTÜ IEEE), kurulduğu günden bu yana mesleki ve teknik gelişmelere önem veren, gerçekleştirdiği etkinliklerle ekip ruhunun, takım çalışmasının ve liderliğin en güzel örneklerini sergileyen, düzenlediği organizasyonlarla mühendis adayları ve iş dünyası arasında köprü oluşturarak mühendislik yetkinliğinin artmasına olanak veren bir öğrenci topluluğudur. Kulübümüz, vizyon sahibi üniversite öğrencilerini teşvik etmek ve onların çalışmalarına destek vermek amacıyla 2009 yılında ilki gerçekleştirilmiş olan “YILDIZLI PROJELER” proje yarışmasını düzenlemektedir.

Amacımız, üniversite öğrencilerinin yapacakları çalışmaların kalitesini destek ve teşvik ile arttırarak, kabul edilen projelere ilgi duyacak kişi ve kurumlarla temasa geçmek; bu yolla danışmanlık, malzeme, laboratuvar ve hizmet desteği almak ve ortaya çıkan çalışmaların; bilim dünyasına, araştırma kurumlarına, sanayi kuruluşlarına ve sektöre duyurulmasına yardımcı olmaktır. Bu proje yarışması ile üniversite-sanayi işbirliği için somut bir adım atılmış olacaktır.

KAPSAM

YTÜ IEEE Yıldızlı Projeler Yarışması’na; T.C. veya K.K.T.C üniversitelerinde öğrenim gören ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencileri, sanayinin ve sektörün ihtiyaçlarına ve sorunlarının çözümüne yönelik olarak hazırladıkları bitirme tezi/projesi ve ders/ders dışı projeleri ile katılabilirler.