elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektronik Kontaktörler

Yanlış KONTAKTÖR seçiminin hem kontaktörün hem de entegre edildiği cihazın ömrünü azalta bileceğini biliyor muydunuz? ElektrikPort sizlere kontaktör çeşitlerini tanıtıyor. Bu yazımızda Elektronik Kontaktörlerin neler olduğunu, kullanım avantajlarını, kullanım alanlarını ve Elektromekanik Kontaktörlerle karşılaştırılmasını bulabilirsiniz.A- A+
21.01.2015 tarihli yazı 9299 kez okunmuştur.
Kontaktörler temelde elektrik devrelerinin açılıp kapanmasını sağlayan, sistemlere uzaktan kontrol imkanı veren ve büyük akım değerlerinde çalışabilen anahtarlama elemanlarıdır. Termik rölelerle beraber kullanıldığı durumlarda aşırı yük akımlarına karşı koruma yaparak sistemin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlarlar.
 


Şekil 1: 4S Elektrik Elektronik enerji ve imalat sanayinde faaliyet gösteren kişi ve kurumların beklentilerine uygun şekilde pazardaki yeni trend ve teknolojileri takip edip kişi ve kurumları bilgilendirmek ve uygun ürünleri kullanımına sunmak hedefi ile kurulmuştur.
 

Elektronik Kontaktörler


Elektronik kontaktörlerin diğer kontaktörlerden yapısal farkı; yapısında hareketli parça bulunmamasıdır. Tristör kontrollü çalışan Elektronik Kontaktörler, sinüs eğrisinin zaman eksenini kestiği noktalarda ( Sıfır Değerlerinde) devreye girer ve devreden çıkarlar. Elektronik kontaktörlerin;
 

► Mekanik aşınmanın olmaması
Titreşimsiz çalışması

G kuvveti faktörünün olumsuz etkilerinden kurtulmuş olması
Yüksek hız ve tekrarlanan anahtarlama işlemi için ideal olması
Tamamen sessiz çalışması
Input / Output arası Opto-izalasyon sağlaması
Kıvılcım oluşturmaması
Radyo frekansını ortadan kaldırması
► Motor uygulamalarında sinüs eğrisinin 0  değerinde açma ve kapama yapmasından dolayı motorun ısınması asgari değerde olması


gibi özellikleri tercih edilmelerinin ana sebeplerindendir.
  

Elektronik Kontaktörler Nerelerde Kullanılır?

Elektronik kondaktörler; 

Endüstriyel motorların kumandalarında

 Motor Devir Yönü Değiştirmede ( Elektronik Motor Kontaktörleri ); ( Vinç / Zincirleme uygulamaları, Otomatik açılan / kapanan Kapı / Geçit, Otomatik Panjur, Çok sıkı devir yönünü değişmesi gereken motor uygulamaları v.b.
 
► Çok sık yapılması gereken açma kapama uygulamalarında; Sık çalışması ve durması gereken fan veya motor kontrolü uygulamalar v.b. 

► Sıcaklık konturolü uygulamalarındaPlastik ekstrüzyon / Kalıp makineleri, Elektrikle ısıtılan Fırınlar / Paketleme makineleri, Isı mührü ve benzeri uygulamalarda kullanılırlar.
 
Sıcaklık Uygulamalarında Mekanik ve Elektronik Kontaktörleri karşılaştırırsak;
 


Şekil 2: Mekanik Kontaktör ile sıcaklık uygulamasında Gerilim-Zaman ve Sıcaklık Zaman grafikleri.
 
 
► İlginizi Çekebilir: Yıldırımı Düşmeden 8-30 dk Önce Tahmin ve İhbar Eden SistemŞekil 3: Elektronik Kontaktör ile sıcaklık uygulamasında Gerilim-Zaman ve Sıcaklık Zaman grafikleri.

Grafikleri  karşılaştırdığımızda;


Sonuç Olarak;

Bir kontaktörde aradığınız özellik; uzun ömür, sistemin korunması, yüksek hız ve tekrarlamaya ideal olması, sessiz çalışması ve kıvılcım riski olmaması ise sizin için en doğu tercih Elektronik Kontaktörlerdir.

 


Kaynak:
Emin YILMAZ Emin YILMAZ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar