elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Deniz dibi gözlemevi ile Marmara'nın kalbi dinlenecek

Marmara Bölgesi'nde olası bir depremin en az can ve mal kaybıyla atlatılmasına destek sağlamayı amaçlayan "Marmara'nın Kalbini Dinliyoruz" projesi, Türk Telekom, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü işbirliği ile hayata geçti.A- A+
01.04.2011 tarihli yazı 8994 kez okunmuştur.

Türk Telekom'un kurumsal vatandaşlık bilinci ile desteklediği projede, Marmara Denizi dibine kurulan deprem izleme istasyonları sayesinde, mikro kırılmalar dahil olmak üzere tüm deniz dibi hareketleri gerçek zamanlı olarak izlenebilecek. Toplam 57 kilometrelik fiber optik kablo kullanılan 5 deniz dibi ve Marmara Denizi çevresine yerleştirilen 10 karasal geniş-bantlı deprem izleme istasyonunu kapsayan proje, bir iç denizde kurulması ve gerçek zamanlı veri akışı sağlaması itibari ile dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik 'Enstitümüz tarafından yürütülmekte olan Marmara Bölgesi'nin depremselliğinin izlenmesi, deprem ve tsunami erken uyarı çalışmalarının çok önemli bir bileşenini oluşturacak Marmara Denizi dibine deprem izleme istasyonlarının kurulması gerek Türkiye ve gerekse dünya çapında çok önemli bir etkinliktir. Bu kapsamda Türk Telekom çok önemli bir sorumluluk projesine destek sağlamış bulunmaktadır' dedi.'Marmara'nın Kalbini Dinliyoruz' projesinin geliştirilmesi ve uygulanması yaklaşık 5 yıl sürdü. Marmara Denizi bu proje ile birlikte bilim adamları tarafından çok ayrıntılı bir şekilde izlenebilir ve incelenebilir hale geldi. Projede deniz dibine 5, karaya 10 deprem izleme istasyonu yerleştirildi. Tüm Marmara'yı dinleyecek şekilde yerleştirilen deniz dibi istasyonlarının konumları şöyle:Çınarcık-Koru (Yalova ili)


Güzelce-Avcılar (İstanbul İli)


Marmara Ereğlisi (Tekirdağ ili)


Tekirdağ-Kumbağ (Tekirdağ ili)


Esenköy (Çınarcık)-Armutlu (Yalova ili)
Mehmet Reşat Abdüsselam