elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Som Altın Üreten Bakteri

"Cupriavidus metallidurans" bakteriler ile doğada bulunan hiçbir maddi değeri olmayan ve zehirli bir kimyasal sıvı olan altın klorürü bir araya getiren Michigan Eyalet Üniversitesi Mikrobiyoloji ve Moleküler Genetik Bölümü'nden Prof. Kazım Kashefi ile Doç. Dr. Adam Brown, bakterinin altın klorürdeki atık ve zehirli yediği ve bir hafta içinde kimyasal maddenin yüzde 99,9 oranında som altın külçesine dönüştüğü gözlemlendi.A- A+
05.10.2012 tarihli yazı 10254 kez okunmuştur.
Laboratuvarda üretilen altının gerçek değeri henüz bilinmiyor.
 
Kashefi ve Brown, kompakt laboratuvarlarında yaptıkları keşfin, doğada sürekli meydana gelen bir olay olduğuna inandıklarını belirtti.
 
İkilinin "Metal Severin Büyük Eseri" adını verdikleri ve daha çok enstalasyon sanat eserine benzeyen kompakt laboratuvarı, dünyanın en önemli dijital kültür, elektronik ve interaktif sanat festivali kabul edilen Prix Ars Electronica'da mansiyon ödülüne layık görüldü.
 
"Mikrobik Simya" olarak tanımladıkları sürecin büyük miktarda altın üretimi yapılamayacak kadar yüksek maliyetli olduğuna işaret eden Kashefi, değersiz maddeleri altına dönüştürme hayali peşinden koşanların ise şansı olmadığını sözlerine ekledi.

 

 

KAYNAK: Ntvmsnbc

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.