elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Gerilim Koruma Rölesi Nedir? Nasıl Seçilir? Çeşitleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Gerilim koruma röleleri motor ve devrelere alçak ve yüksek gerilime ve faz sıra hatasına karşı koruma sağlayan cihazlardır. Gerilim koruma röleleri elektrik motorları, kompresörler, klima ve kompanzasyon gibi işlemlerde kullanılmaktadır. Peki nasıl seçilir, çeşitleri ve kullanım alanları nelerdir?A- A+
18.09.2022 tarihli yazı 7170 kez okunmuştur.
Elektrik kullanımında gerilimin dalgalanması elektrik ile çalışan makine ve cihazlar için istenmeyen ve oldukça tehlikeli bir husustur. Cihazların sağlıklı ve verimli bir şekilde çalışması için düşük ve yüksek gerilimden korunmaları gerekir. Bu koruma gerilim koruma rölesi ile sağlanmaktadır. Bu röle ile olması gereken değerden yüksek veya düşük bir akım geldiğinde direkt olarak cihaza ve makineye gitmesi engellenmekte ve yalnızca gerekli olan değerdeki akım cihaza veya makineye gönderilmektedir. Genel manada, gerilim koruma röleleri, motorları ve sistemleri aşırı / düşük gerilime, faz yokluğuna ve faz sırası hatasına karşı korumak için tasarlanmış cihazlardır.
 


 

Gerilim Koruma Rölesi Nedir?


Gerilim koruma rölesi gelen gerilim değerlerini izleyerek motorları ve sistemleri korumak için kullanılır. Aşırı gerilim, düşük gerilim, faz yokluğu, faz sırası hataları gibi durumları tespit eder. Hassas değerli gerilim seviyelerinde çalışan cihazlarda kullanılır.

Gerilim koruma rölesi (ya da gerilim kontrol rölesi) kullanıldığı cihaza giren gerilimi sürekli takip ederek ayarlandığı değerlerin dışına çıkıldığında harekete geçer. Böylelikle yalnızca doğru seviyede gerilimin sisteme verilmesini sağlar, şebeke dalgalanmalarının yaratacağı hasarların önüne geçer.

Bağlı oldukları sistemi şebeke geriliminden kaynaklanan olumsuzluklara karşı koruyan, üst ve alt gerilim sınırları ayarlanabilen bir röledir.

Üzerlerinden akım geçtiği sürece manyetik alan oluşumu ile deveye girip, akım iletme görevi görürler. Gerilim koruma röleleri, motorları ve sistemleri aşırı ve düşük gerilime ve faz sırası hatasına karşı korumak için tasarlanmıştır. 

Gerilim Koruma Rölesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?


Gerilim kontrol (koruma) rölesi seçerken dikkate almanız gereken teknik özellikler şunlardır; anma akımı, anma gerilimi, frekans, koruma aralığı, çalışma sıcaklığı, çalışma gücü, çalışma irtifası, göstergeler ve ağırlık.

Ayar aralıkları ise; yüksek gerilim, düşük gerilim, hata bekleme ve bu özelliğe sahipse hatadan çıkma süresidir.

Ayrıca kullanacağınız yere fiziki olarak uyabilmesi için kablo çapı, bağlantı şekli ve montaj şekline de dikkat etmeniz gerekir.

 

 

Gerilim Koruma Rölesi Kullanım Alanları


► Yüksek ve düşük gerilimden etkilenen kontrol ve kompanzasyon sistemlerinde kullanılan cihazlar
► Elektronik kumanda devreleri, kondansatör grupları
► Motor, klima, kompresör ve elektrik motorlarının korunmasında

gerilim koruma rölesi kullanılır.


Gerilim koruma rölesi çeşitli amaçlara ve değişken devreler üzerinde kullanımlara göre adlandırılır.

Gerçekleştirdiği fonksiyonlar;
  • Faz Yokluğu Koruması
  • Faz Sırası Koruması
  • Ayarlanabilir Gerilim Koruması
  • Aşırı ve Düşük Gerilim Koruması

Asenkron motorlara uygulanan gerilim %10’u aştığında sargılarda meydana gelen ısı artar ve sonuç olarak motorun arıza yapma ihtimali artar. Bunu önlemek için gerilimin %10’u aştığı durumlarda aşırı gerilim koruması devreye girer ve sistemin enerjisini keser. Kompanzasyon sistemlerinde ise kondansatörlerin aşırı gerilimden etkilenmemesi için, 3 fazlı aşırı gerilim koruması kullanılır.
 

Gerilim Koruma Rölesinin Çeşitleri Nelerdir?


Gerilim koruma röleleri,

Aşırı
► Düşük

Gerilim Koruma Rölesi olarak ikiye ayrılır.

Bu rölelerin bir arada olduğu çeşitleri olduğu gibi ayrı ayrı imal edilen çeşitleri de vardır.

Aşırı gerilim koruma röleleri, tek fazlı ve üç fazlı sistemlerde yüksek gerilimden etkilenen kontrol sistemlerinde, kumanda devrelerinde, motorların ve kompanzasyon panolarında kondansatör gruplarının korunmasında kullanılmaktadır.

Düşük gerilim koruma röleleri, tek fazlı ve üç fazlı sistemlerde düşük gerilimden zarar gören kontrol sistemlerinde, elektronik kumanda, kompanzasyon panolarında kondansatör gruplarının korunmasında kullanılmaktadır.

Kaynak:

 ► 10amper.com.tr


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar