elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Enerji sektörünün dijital adresi Elektrikport yayında

Son günlerin en çok konuşulan sektörü olan enerji konusunda güvenilir ve kapsamlı bilgi kaynağı sunmak amacıyla oluşturulan Elektrikport bugün düzenlenen panel ile yayın hayatına başladı.A- A+
25.06.2008 tarihli yazı 4463 kez okunmuştur.

Son günlerin en çok konuşulan sektörü olan enerji konusunda güvenilir ve kapsamlı bilgi kaynağı sunmak amacıyla oluşturulan Elektrikport 25 Haziran, Çarşamba günü düzenlenen panel ile yayın hayatına başladı. Yaklaşık yedi aydır içerik ve teknik altyapı çalışmaları sürdürülen Elektrikport; firma sahiplerinden mühendislere, müteahhitlerden teknisyenlere, satın alma kararını veren yetkililerden son kullanıcıya kadar geniş bir kitleye hitap ediyor.


Tüm sektörlerin maliyetlerini ve rekabet gücünü etkileyen, dünyadaki güç dengelerini belirleyen enerji konusunda Türkiye'nin ilk kapsamlı portalı olan Elektrikport; özel sektör, kamu, sivil toplum kuruluşları, akademik dünya gibi enerji konusunda faaliyet gösteren farklı platformları bir araya getiriyor. Web uygulamaları konusunda geniş deneyime sahip olan Plus Grup tarafından hayata geçirilen portalın lansmanı da yine farklı tarafların bir araya gelerek bilgi paylaşımında bulunduğu bir panel ile gerçekleştirildi.


Dedeman İstanbul Oteli'nde gerçekleştirilen 'Enerjimizi daha verimli nasıl kullanırız?' konulu panelde Elektrikport Genel Müdürü Tayfun Türkalp, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Araştırma Görevlisi Yasemin Öner, ANEL Grup E-Sistem Yenilenebilir Enerji Mühendisi Ufuk Zengin konuşmacı olarak yer aldılar. Türkiye'nin enerji kaynaklarının verimli kullanımının ele alındığı panelde, rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi vurgulandı.


Türkiye'de her yıl 2 milyar dolarlık rüzgar boşa esiyor!


Elektrikport'un; teknik ve aktüel haberler, mevzuatlar, ihaleleler, fuarlar, insan kaynakları duyuruları, köşe yazıları gibi pek çok farklı başlıkta geniş bir içerik sunduğunu belirten Türkalp, sektöre geniş ve güvenilir bilgi kaynağı sunacaklarını iletti. Türkiye'nin enerji konusunda dışa bağımlılığının azaltılması, enerji kaynaklarının verimli kullanımı, temiz ve yenilenebilir enerji alanında yatırımların teşvik edilmesi için sektör, akademik dünya ve devletin bir arada çalışması gerektiğini ileten Tayfun Türkalp, Türkiye'nin potansiyelini kullanamamasına çarpıcı bir örnek verdi. Türkalp, Türkiye'de her yıl 2 milyar dolarlık rüzgarın boşa estiğini, güneş enerjisinde ise yıllık 8 milyar dolarlık kullanılmayan potansiyel olduğunu açıkladı.

Yenilenebilir enerji kaynakları yatırımları ile dışa bağımlılık %45'den %25'e inebilir!


Panelde Türkiye'nin ve dünyanın güneş ve rüzgar enerjisi konusundaki mevcut durumunu paylaşan Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Araştırma Görevlisi Yasemin Öner, Türkiye'nin enerji konusunda şu anda %45 oranında dışa bağımlı olduğuna dikkat çekti. Öner, yapılacak yatırımlarla dışa bağımlılık oranının %45'ten %25'e indirilebileceğini vurguladı. Avrupa'nın 3. büyük rüzgar enerjisi potansiyeline sahip olan Türkiye'nin üretim hacminde 20. sırada yer aldığını ileten Öner, devletin teşvikleri ile yatırımcı firmaları sektöre çekebileceğini belirtti.


Türkiye'nin rüzgar haritasını katılımcılarla paylaşan Öner, metre/saniye ölçümlerinde Türkiye'nin üçte birinin rüzgar enerjisi üretimine uygun olduğunun tespit edildiğini paylaştı.


Talebi karşılayacak anahtar teslim çözümlere ihtiyaç var.


Türkiye'deki yenilenebilir enerji üretiminin %50'sini gerçekleştiren ANEL Grup E-Sistem Yenilenebilir Enerji Firması'ndan panele katılan İş Geliştirme Departmanı Mühendisi Ufuk Zengin, temiz enerji kaynakları açısından Türkiye'nin büyük potansiyele sahip olduğunu vurguladı. Bu alandaki son teknolojik gelişmeleri ve yeni ürünleri yatırım maliyetleri ve geri dönüşü oranları ile birlikte aktaran Zengin, her ölçekten pek çok kişi ve kuruluşun güneş ve rüzgar enerjisi kullanmak için talepte bulunduğunu iletti. Zengin, yatırım maliyetlerinin düşmesi için ithal ürünlerin projelendirilmesi ve kurulumunun yeterli olmadığını, Türkiye'nin üretim alanında da faaliyet göstermesi gerektiğini belirtti.


Panelde açıklanan rakamlar:


• Türkiye, AB ülkeleri içerisinde İrlanda ve İngiltere'den sonra 3. büyük rüzgar potansiyeline sahip.


• Türkiye'nin en az 3/1'lik yüz ölçümü rüzgar santrali kurmaya müsait.


• Kurulabilecek offshore rüzgar enerjisi sistemleri hariç 48 bin MW'lık rüzgâr enerjisi kapasitesi mevcut.


• Rüzgar enerjisi alanında tamamlanan proje sayısı 8, devam eden proje sayısı 12, Yap İşlet Devret modelindeki tesis sayısı 2.


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.