elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Yenilenebilir Enerji Konferansı Lütfi Kırdar'da gerçekleşti

Dünya Gazetesi ve Alman Kalkınma Bankası (KfW) işbirliği ile düzenlenen “Yenilenebilir Enerji: İş Fırsatları ve Finansman Olanakları” başlıklı konferans Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi.A- A+
27.11.2008 tarihli yazı 2395 kez okunmuştur.

Soyak Enerji'nin platin Sponsor, Okyanus Enerji-Euromac2'nin altın sponsor, PriceWaterhouseCoopers'ın gümüş sponsor ve Aktif Grup'un bronz sponsor olduğu Konferans'ın ilk bölümü Dünya Gazetesi baş yazarı Osman Arolat'ın moderatörlüğünü yaptığı 'Yükselen bir alan: Yenilenebilir Enerjide Fırsatlar' başlıklı panel ile başladı. Panele Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz, Kfw Entwicklungsbank Avrupa ve Kafkaslar Kıdemli Başkan Yardımcısı Roland Siller, Dünya Rüzgar Enerjisi Birliği Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Tanay Sıdkı Uyar katıldı.

Yenilenebilir enerji politikalarının tartışıldığı ikinci bölümün moderatörlüğünü ise Cumhurbaşkanlığı Enerji Danışmanı Doç. Dr. Volkan Ediger yaptı. EIE Genel Müdürü Mustafa Kemal Büyükmıhçı, Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik iş potansiyelinden bahsederek yenilenebilir enerji yasasının rolünü değerlendirdi. Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonundan Güral Vural ise Türkiye'nin AB üyeliği için enerji alanında yapması gerekenlerden bahsetti. BMU Bölüm başkanı Udo Paschedag ' Almanya'nın yenilenebilir enerji politikası Türkiye için bir model olabilir mi?' sorusunu cevaplandırırken Dünya Bankası Kıdemli Operasyon Yetkilisi Dr. Gürkan Özdora mevcut yasalar ve düzenlemeler doğrultusunda yenilenebilir enerji finansmanında izlenen potansiyel ve zorlukları ortaya koydu. Kfw Entwcklunegsbank Avrupa ve Kafkaslar Enerji ve Ulaştırma Bölüm Başkanı Dr. Claudia Loy ise Güneydoğu Avrupa ve Türkiye'de yenilenebilir enerji yatırımlarından bahsederek bu bölgelerde Alman Kalkınma Bankası'nın nasıl bir rol üstlendiğinden bahsetti. Konferans Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu'nun moderatörlüğünü yaptığı 'Yenilenebilir Enerji Yatırımlarının Finansmanı' başlıklı oturumlarla devam etti.


GÜNÜN FİRMASI