elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Shell Yunanistan'dan çekiliyor

Dünyanın 3. büyük petrol devi Shell, Yunanistan piyasasından çekilmeye hazırlanıyor.A- A+
02.09.2008 tarihli yazı 1895 kez okunmuştur.

Yunanistan akaryakıt piyasasında yaklaşık bin kadar istasyona sahip olan Shell, satış konusunda Rus ve Çin şirketleri ile görüşüyor. Piyasadan çekilme ve satış konusunu bugün görüşecek olan Shell Yunanistan Yönetim Kurulu'nun çekilme kararını bu hafta içinde açıklanması bekleniyor.

Çekilmenin nedeni rekabet yasaları


Alınan bilgilere göre Shell yılbaşından bu yana Yunanistan piyasasından çekilmeyi düşünüyor. Nedenine gelince, Yunanistan Rekabet Kurumu ve Anti Tekel Kurulu yetkililerinin anti- tekel yasalarını ihlal ettikleri için Yunanistan Akaryakıt Piyasası Düzenleme Kurulu'na BP'yi 57 milyon avro ve Shell'i 50 milyon avro cezalandırması önerisinde bulundu. Yunan kaynaklarından alınan bilgilere göre cezaların bu ay içinde onaylanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Takas opsiyonu da gündemde


Bu arada Ruslarla yapılan pazarlıklarda, istasyonların satışı yanı sıra Rus petrol şirketinin Yunanistan'a komşu bir ülkedeki sahip olduğu istasyonlarla takas etme opsiyonu da görüşülüyor..


1926 yılından itibaren Yunan akaryakıt piyasasında faaliyet gösteren Shell, 1.6 milyar avro ciro ve 1.2 milyon avro kâr ile Yunanistan'ın en büyük en büyük üçüncü ticari kuruluşu olarak anılıyorKaynak: Habertürk


GÜNÜN FİRMASI