elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Güler Sabancı
"Türkiye'nin geleceğine güveniyoruz" dedi

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Grubu olarak Türkiye'nin geleceğine güvendiklerini, yatırım yapmaya ve büyümeye devam edeceklerini söyledi.A- A+
25.06.2008 tarihli yazı 2009 kez okunmuştur.
The Economist dergisi konferansları çerçevesinde ve Sabancı Holding sponsorluğunda düzenlenen 16.Türkiye Hükümeti ile Yuvarlak Masa Toplantısı konferansı Hyatt Regency Otel'de başladı.


"Türkiye'de Ekonomi ve İş Dünyası" ana başlığı altındaki toplantının açılış konuşmasını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Başbakan Erdoğan'ın ardından söz alan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, 2002 ve 2006 yılları arasının Türkiye için hepimize gurur verici yıllar olduğunu kaydetti. Sabancı, şöyle konuştu:


"Bu sürede enflasyon düştü, faizler düştü, yabancı sermaye girişi arttı, özelliştirme hızlandı, yüksek büyüme elde edildi. Ayrıca AB katılım sürecinde de çok büyük bir mesafe kat edildi.


Başbakan Erdoğan'ın da söylediği gibi bu yıllarda köklü bir değişim süreci yaşandı. 2007 yılı ise uzun süren bir seçim yılı oldu ve daha sonra da ciddi güvenlik sorunları ile karşılaştık. Ayrıcva aynı dönemde dünyada subprime krizi de başladı. Buna rağmen, güncel konularımız seçim ve güvenlik olmasına karşın yüzde 4.5 büyümeyi başardık. Enflasyon yüzde 8 oldu, yabancı sermaye girişi rekor kırdı, 22 milyar dolara çıktı.


Biz Sabancı Grubu olarak Türkiye'nin geleceğine güveniyoruz. Geçtiğimiz dört yılda ortalama yüzde 20 büyüdük, gelecek üç yılda da ortalama yüzde 18-20 büyüyeceğiz.


Enerji sektöründe 6 milyar euro dolayında yatırım planladıklarını kaydeden Sabancı, hükümetten beklentilerini ise şu şekilde sıraladı:

"Kayıt dışı ile mücadelenin hızlandırılması, Türkiye'nin Avrupa sürecinin devam etmesi, Türk Ticaret Yasası'nın en kısa sürede hayata geçirilmesi."


ERDOĞAN: ÇOK DAHA FARKLI BİR GELECEĞE BAKIYORUZ


Erdoğan, Türkiye'nin enflasyonla mücadelede kararlılığının sürdüğünü belirterek, borçlanmada vadeler uzadığını ve faizlerin düştüğünü kaydetti. Türkiye'nin milli gelirinin 230 milyar dolardan 630 milyar dolara yükseldiğini kaydeden Erdoğan, hızlı bir özelleştirme programı uyguladıklarını ve buna devam edileceğini belirtti.


Bölgesel teşvik politikasında da ciddi bir mesafe alındığını söyleyen Erdoğan, "Şimdi ise bunu daha da geliştireceğiz. Sektörel bazlı teşvikleri geliştireceğiz. Bölgesel arası gelişmişlik farkını ortadan kaldıracağız." dedi.


"Çok daha farklı bir geleceğe, çok daha aydınlık bir geleceğe bakıyoruz" diyen şöyle devam etti: "Reformları gerçekleştirme konusunda kararlılığımız en üst düzeyde. 5 yıl sonra çok daha farklı, çok daha gelişmiş ve dünyaya çok daha entegre bir Türkiye göreceksiniz."


İŞSİZLİK ORANI AYNI AMA...


Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Erdoğan, işsizlikle ilgili bir soruya karşılık şunları söyledi:


"İşsizlik herkesin sorunu. Artık dünya emek yoğun bir istihdam anlayışından teknoloji yoğun bir anlayışa kayıyor. Bu da sizin işsizlere iş bulma şansınızı zorlaştırıyor. İşsizlik oranı beş yıl önce yüzde 10.7 idi, yine o civardayız. Ama bu sürede istihdam piyasasına yeni gelen 2.4 milyon işsiz insanı iş sahibi yaptık. Aynı dönemde tarımdaki istihdamın 10 puanı da sanayiye kaydı."


IMF İLE TEKNİK ÇALIŞMALAR YAPILIYOR


Erdoğan IMF ile gelinen son nokta konusunda ise şöyle konuştu:


"Bizim IMF'ye parasal ilişki konusunda ihtiyacımız yok. Geldiğimizde borç 23.5 milyar dolar idi, şimdi 9.7 milyar dolara indi. O da bizim için problem değil. Ama özellikle akreditasyon noktasında IMF'nin önemi var. Şu anda IMF ve bakanlık arasındaki teknik çalışmalar devam ediyor. Kısa zaman içerisinde kararı birlikte açıklayacağız."


Toplantıya ilgi büyük


Hükümetten üst düzey yetkililer ile iş dünyasının önemli temsilcilerinin katıldığı konferansta "Yeni Reform Etkisi" başlığı altında "yeni dönem için temel öncelikler ve yürütme sürecindeki engeller, Türkiye'nin genel politik durumu, AB ve ordu ile olan ilişkiler, ekonomik büyümeyi Türkiye geneline yayma" konuları tartışmaya açılacak.


16'ncı Yuvarlak Masa Toplantısı kapsamında düzenlenecek oturumlarda, Türkiye'nin politik ve ekonomik istikrarını sağlamak için yapılması gerekenler, Hükümetin daha fazla sayıda işletmeyi kayıt dışı ekonomiden çıkarıp vergi sistemine dahil etmesi için izlemesi gereken yöntemler, özelleştirmenin geleceği, Hükümetin bürokrasiyi azaltarak altyapıyı geliştirmeye yönelik çözümleri masaya yatırılacak