elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Temiz Enerji Sektöründe Gerileme

Gündemin popüler konusu Temiz Enerji,beklentileri karşılamadı. Hükümetlerin söz verdikleri teşvikleri yerine getirmemesi nedeniyle pek çok temiz enerji şirketi iflasın eşiğinde.A- A+
11.11.2010 tarihli yazı 2817 kez okunmuştur.

Küresel enerji endeksine göre temiz enerji alanında faaliyet gösteren şirketlerin piyasa değerleri yılın başından bu yana 400 milyar dolar geriledi. Yatırımcılarında beklentilerinin boşa çıkmasına neden olan bu durum karşısında enerji şirketleri birer birer satın alma veya birleşme anlaşması imzalıyor.

WilderHill Temiz Enerji EndeksiEnerji alanında faaliyet gösteren şirketlerin ele alındığı enerji endeksi WilderHill'e göre sektör %14 değer kaybederek 375 milyar dolar geriledi. İspanyol Gemesa, Alman SolarWorld AG, Amerikan SunPowder Corp gibi pek çok enerji şirketi iflas noktasında bulunuyor. Çinli yatırımcılar ise bu şirketlere büyük ilgi gösteriyor.Asya merkezli şirketleri zararda olan Avrupa ve ABD enerji şirketlerini satın almak için adeta yarışıyor. Uzmanların öngördüğüne göre önümüzdeki dönemde temiz enerji sektöründe büyük değişimler olabilir.Üretim YüksekUzmanlara göre güneş enerjisinde küresel yıllık üretim kapasitesi 23.500 megavat yükselecek. Bu düzey talebin yüzde 40 fazlası. Rüzgârda ise kapasitenin 64.200 megavata çıkacağı ve bu rakamın da beklenen siparişlerin yüzde 30 fazlasına denk geldiği belirtiliyor. Credit Suisse'in yenilenebilir enerji yatırımı bankacılığı bölümü başkanı Marc Schmid önümüzdeki dönemde sektördeki konsolidasyonun artacağına dikkat çekerek 'Tüm bunların hızlanması an meselesi. Rüzgâr ve güneş enerjisindeki arz fazlası ve şirketler üzerindeki baskı bu konudaki hareketliliği tetikliyor' diyor. Büyük sanayicilerin de temiz enerji ve enerji verimliliği pazarında pozisyon alabileceği belirtilirken pazarın 2020'ye kadar 9.7 trilyon dolarlık yatırıma sahne olabileceği ifade ediliyor.

11 Kasım 2010 itibariyle sektör dağılımlarıKaynak: Radikal, Wildershares


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.