elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Enerji yatırımlarının önü açılıyor!

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'nın işaret ettiği enerji yatırımlarına geç kalınmaması görüşüne hükümet de destek çıktı.A- A+
06.03.2008 tarihli yazı 1719 kez okunmuştur.

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türkiye'nin elektrik açığı sorunu yaşayan bir ülke olduğunu söyledi. Bu konudaki yatırımların biran önce tamamlanması gerektiğini ifade eden Çiçek, şöyle devam etti: "Elektrik Piyasası Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Yasa Tasarısı görüşüldü. Enerji yatırımlarında Kamu İhale Kanunu hükümlerinin uygulanmaması bu taslakta yer almamaktadır. Çünkü bu yatırımların en kısa zamanda gerçekleştirilmesi gerekiyor."Konuya ilişkin tasarının, bu alanda hizmetlerin düzenli ve verimli yapılabilmesine imkân verecek bir düzenleme olduğunu belirten Çiçek, "Tasarıyla, haklı görülmeyen sebeplerden dolayı üretim tesislerini zamanında bitiremeyen ve özel hukuk hükümlerine tabi tüzelkişilerin, lisanslarının iptal edilmesi ve lisans iptalini takip eden üç yıl süreyle lisans başvurusunda bulunmasını engelleyen bir düzenleme getiriliyor" dedi.Çiçek ayrıca, rüzgâr enerjisine dayalı üretim tesisi kurmak üzere lisans almak için gerekli koşulları sağlayan birden fazla kişinin bulunması halinde, teklif ve taahhüt eden tüzel kişinin, Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi tarafından ihale yapılması suretiyle belirleneceğini de belirtti.Çiçek, şu bilgileri de verdi: "Elektrik Üretim Anonim Şirketi, eğer özelleştirme programına alınırsa, bunun bakanlıkla ilgisinin belli bir süre devam etmesi gerekmektedir.


Çünkü buradan elde edilen gelirlerin yatırımlarda kullanılması özellikle, TEİAŞ, EİAŞ, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu, BOTAŞ ve MTA Genel Müdürlüğü'ne bu gelirlerin bir kısmının tahsis edilmesine imkân verilmektedir. Böylece bu alanda daha fazla üretime ve faaliyete ortam sağlanması söz konusu olmaktadır. Ayrıca marine, dizel ve motorinin tesliminin 31 Aralık 2012 tarihine kadar özel tüketim vergisinden (ÖTV) müstesna edilmesiyle ilgili de bir madde var."


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar