elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

330 Terabaytlık Veri Kartuşa Sıkıştırıldı

IBM araştırmacıları, 330 terabayt boyutunda sıkıştırılmamış veriyi avuç içi kadar bir kartuşa depolayarak yeni bir dünya rekoru kırdı. Sistemin alansal yoğunluğu, günümüzde kullanılan ticari teyp sürücülerden 20 kat daha fazla.A- A+
13.08.2017 tarihli yazı 2892 kez okunmuştur.

Depolamada Devrim Niteliğinde Bir Çalışma

Teyp sürücüler günümüzden 60 yıl önce kullanılmaya başlanmıştı ve o dönemde genellikle vergi ya da sağlık verilerini depolamak için kullanılmıştı. IBM’in ilk teyp ünitesi, yarım inç (1,27 cm) kalınlığındaydı ve sadece 2 megabayt veri depolayabiliyordu.

IBM araştırmacıları, 330 terabayt boyutunda sıkıştırılmamış veriyi avuç içi kadar bir kartuşa depolayarak yeni bir dünya rekoru kırdı. İnçkareye 201 gigabit veri sığdıran sistemin alansal yoğunluğu, günümüzde kullanılan ticari teyp sürücülerden 20 kat daha fazla. Alansal kayıt yoğunluğu, belirli bir bölgeye kaydedilebilecek veri miktarını belirliyor.

 

Yeni manyetik teyp, Sony Storage Media Solutions tarafından geliştirildi ve IBM’e göre önümüzdeki 10 yıl boyunca depolama teyplerinin kapasitesinin artırılabilmesi için bir başlangıç.
 

Sony ile Ortak Çalışmalar Yapıldı

IBM araştırmacısı Evangelos Eleftheriou, teyplerin geleneksel olarak video arşivleri, yedekleme dosyaları, felaket sonrası verilerin kurtarılması gibi amaçlarla kullanıldığını ancak endüstri bulut üzerindeki kullanımlara doğru genişlediğini söylüyor. Ayrıca püskürtümlü teybin mevcut ticari teyplere göre biraz daha pahalıya üretilmesi bekleniyor ancak çok yüksek kapasite sayesinde, terabayt başına maliyet çok daha düşük olacak. Bu durum, bu teknolojiyi bulut depolama sistemleri için pratik bir çözüm haline getiriyor.
 


►İlginizi Çekebilir: Veri İletimi | 1. Bölüm


Araştırmacılar inçkareye 201 gigabit yoğunluğa erişebilmek için bazı yeni teknolojiler geliştirdi. IBM birkaç yıl boyunca Sony ile çok yakın çalıştı. Ekipler özellikle alansal kayıt yoğunluğunu geliştirmek için çok çaba sarf etti. Bu iş birliğinin neticesinde, uzun püskürtümlü teyp üretimi ve manyetik teyplerin fonksiyonlarını stabilize hale getiren kayganlaştırıcı gibi medya teknolojilerinde büyük ilerlemeler kaydedildi.
 


Kaynak:

►The Verge
►New Atlas

 
Anıl Gül Anıl Gül Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.